Obchody Jubileuszu Dziedzictwa w Czechowicach-Dziedzicach

Obchody jubileuszu 150-lecia istnienia Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” świętowaliśmy tym razem na czechowickiej ziemi, gdzie piętnasty rok pod naszymi skrzydłami działają 2 katolickie placówki oświatowe: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Brata Alberta oraz Katolickie Przedszkole. 26 października uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. NMP Królowej Polski na Lesisku, a mszy świętej przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz Roman Pindel.

W świątyni modlili się kapłani, uczniowie szkoły i przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście. W czasie eucharystii homilię wygłosił ks. dr Marek Studenski, który, rozmawiając z dziećmi, nawiązał do patronów Stowarzyszenia – św. Jana Sarkandra, szkoły – św. Brata Alberta oraz przedszkola – Aniołów Stróżów, jak również obchodzonych w rodzinach zwyczajów, tworzących nasze dziedzictwo. Wikariusz Generalny wspomniał także o naszej publikacji wydanej z okazji Jubileuszu pod redakcją ks. dra Piotra Góry pt. „Zwyczaje religijne na tle pobożności wiernych dekanatów powiatu cieszyńskiego” autorstwa ks. Karola Tomali.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły Anna Tomanek Puda nawiązała do 150-letniej historii Dziedzictwa, podkreślając rolę współpracy, pasji, zaangażowania, wytrwałości i odwagi. Omówiła także liczne konotacje mieszkańców Czechowic i Dziedzic z Dziedzictwem i ich działalność w organizacji, w tym pochodzącego z Zabrzega ks. Józefa Londzina, pełniącego funkcje prezesa, wiceprezesa oraz skarbnika Stowarzyszenia oraz wieloletniego redaktora „Gwiazdki Cieszyńskiej”, którą w testamencie przekazał Dziedzictwu.

„Jako czechowickie szkoły katolickie jesteśmy dumni, że możemy kontynuować idee i wartości ważne dla ojców Dziedzictwa, a wtedy też ojców niepodległości. Wierzymy, że skupiając wokół siebie ludzi dobrej woli w osobach członków Stowarzyszenia, jego pracowników, nauczycieli z pasją, zaangażowanych dziadków, rodziców, absolwentów – wszystkich, którym bliska sercu jest troska o właściwe wychowanie młodego człowieka, możemy zdziałać wiele. Jednocześnie nasza współpraca, zachowując tradycje i wartości chrześcijańskie, stara się odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodzin w jakże zmieniającym się świecie. Wartością nadrzędną jest wiara, że dobry Bóg stawia na naszej drodze przyjaciół, współpracowników, ludzi-anioły, z którymi możemy działać i pomimo częstych trudów i przeciwności losu, Opatrzność Boża zawsze przychodzi na czas.” – podkreślała pani dyrektor.

W dalszej części uroczystości gratulacje na ręce księdza Biskupa-prezesa Stowarzyszenia oraz pani dyrektor złożyli Wicestarosta Andrzej Kamiński, Burmistrzowie Marian Błachut i Paweł Mrowiec oraz prezes Unimot Terminale S.A – Tadeusz Szkudlarski, wspierający od lat działalność placówki. W czasie uroczystości nadano imię Aniołów Stróżów Katolickiemu Przedszkolu, a ks. Biskup i pani dyrektor przedszkola Anna Sarna odsłonili pamiątkową tablicę. Podziękowano również wielu osobom i instytucjom za wspieranie Katolickiej Szkoły i Katolickiego Przedszkola przez te 15 lat istnienia. Ksiądz Biskup wręczył odznakę „Przyjaciela Dziedzictwa”, a wśród uhonorowanych osób znaleźli się samorządowcy, kapłani, zaprzyjaźnione firmy i dyrektorzy szkół oraz całe grono rodziców, dziadków, którzy bardzo angażują się we wszelaką pomoc szkole i przedszkolu. Nie zabrakło także akcentów artystycznych – uczniowie i przedszkolaki wystąpili, uświetniając śpiewem, tańcem oraz grą teatralną uroczystość, a tematycznie nawiązując do dorobku Dziedzictwa, szkoły i przedszkola.

„Za każdą chwilę naszego istnienia, cenne doświadczenia, możliwość edukowania i kształtowania młodego człowieka dziękujemy Dobremu Bogu. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy oddają swoje serce we współtworzenie czechowickich, katolickich placówek oświatowych, począwszy od organu prowadzącego – Zarządu Dziedzictwa, poprzez nauczycieli i pracowników szkół po zaangażowanych rodziców, przyjaciół, sympatyków, instytucje i firmy” – dziękowała na zakończenie pani dyrektor Anna Tomanek-Puda.