Między Limanowskiego a Placem Dominikańskim
Wspominając Panią Anielę Marszałek wracam do sceny zapisanej w Nowym Testamencie, która rozgrywa się w świątyni, a nazywamy ją „Ofiarowaniem Pańskim”. Osoby oczekujące na Mesjasza to dwóch starszych ludzi: prorokini Anna oraz Symeon. Jezus przychodzi do świątyni, która jest wypełniona oczekiwaniem człowieka w jesieni swojego życia. Swoje życie Anna i Symeon związali z życiem świątyni i wiary.
Kiedy myślę o życiu Anieli Marszałek, to właśnie taki obraz kobiety związanej ze świątynia św. Marii Magdaleny w Cieszynie jest mi najbliższy. To w murach tego kościoła często, a jeśli zdrowie pozwalało – codziennie uczestniczyła w Mszy Świętej o godz. 8:00. Siadywała blisko ołtarza i zazwyczaj przed Eucharystią odmawiała różaniec. Taki był rytm dnia Pani Anieli, u progu było spotkanie z Bogiem w sakramencie jego daru, aby później umocniona wróciła do swego mieszkania i przeżywała swoją codzienność. Żyła parafią, potrafiła z pamięci wymienić proboszczów cieszyńskiej fary, a także wikarych, których darzyła szczególną pamięcią i o każdym potrafiła coś dobrego powiedzieć. W Jej mieszkaniu na lustrze był swoisty ołtarzyk obrazków kolędowych, a także zdjęć z pielgrzymek, w których brała udział. Był tam miedzy innymi bilet wstępu na Mszę Świętą z Janem Pawłem II, którą odprawiał w Skoczowie w 1995 roku.
Pani Aniela Marszałek była także członkiem Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w Cieszenie, w którego misję zapisała się bardzo ofiarnie. Nie było spotkania, w którym by nie uczestniczyła. Trzeba dodać, że pod koniec życia, już bardzo trudno przychodziło Jej przemieszczanie się, ale pomimo tego nie rezygnowała ze spotkań. To jeszcze jedna, ktoś powie „mała cegiełka”, ale przecież bez tych „małych” nie da się stworzyć całości, która dziś zachwyca różnorodnością działań Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w Cieszenie.
Cały wkład pani Anieli Marszałek został doceniony, kiedy 20 października 2023 roku ks. biskup Roman Pindel – prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w Cieszenie wręczył na uroczystej Galii z okazji 150-lecia istnienia tegoż Stowarzyszenia i 25-lecia cieszyńskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego, odznakę „Przyjaciela Dziedzictwa”. Był to dla naszej Seniorki bardzo przejmujący moment, za który serdecznie dziękowała.
Taki jest ten jeden ślad, wydeptany między ulicą Limanowskiego – miejscem zamieszkania, a Placem Dominikańskim, przy którym znajduje się kościół św. Marii Magdaleny. Taki właśnie pojedynczy ślad, taka zwykła droga, staje się historią dobra, na które otwiera człowieka Bóg.
ks. Tomasz Sroka