150-lecie inauguracji działalności Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”

20 października 2023 roku Śląsk Cieszyński świętował niezwykle ważne dla siebie jubileuszowe wydarzenie. Stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”, z głęboko zakorzenioną tradycją w ziemi cieszyńskiej, obchodziło swoje 150-lecie. W tym samym czasie świętowano 25-lecie cieszyńskiego Liceum Katolickiego im. św. Melchiora Grodzieckiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w kościele św. Marii Magdaleny, której przewodniczył bp Roman Pindel. Proboszcz ks. Jacek Gracz oraz wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski zwrócili uwagę na znaczenie stowarzyszenia dla lokalnej społeczności, podkreślając jego korzenie sięgające sprzed 150 lat oraz misję szerzenia wiary, oświaty i kultury na gruncie katolickim.

Po liturgii uczestnicy przenieśli się do Domu Narodowego w Cieszynie, gdzie odbyła się jubileuszowa gala. Wśród gości znaleźli się samorządowcy, kapłani, nauczyciele oraz uczniowie. Wyróżnienie, jakim była odznaka „Przyjaciel Dziedzictwa św. Jana Sarkandra” wręczono wielu zasłużonym postaciom z różnych dziedzin życia. W uroczystościach nie zabrakło również kultury – aktorzy-amatorzy zaprezentowali spektakl Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”.

Dzień pełen był wzruszeń i refleksji. Wydarzenie to nie tylko świętowało historię, ale również podkreśliło, jak ważne jest przekazywanie wartości i tradycji kolejnym pokoleniom. „Dziedzictwo” ma za sobą 150 lat działalności, ale jego misja wciąż pozostaje aktualna.